Francúzski vinári sa môžu aj rozkrájať, ale takú tradíciu, akú má medovina, nemá žiaden iný alkohol.

Podľa legiend je staršia ako ľudstvo – pod menom Ambrózia ju pili už antickí bohovia a poznala ju každá prastará civilizácia, čo za niečo stála. A keďže naši Slovania veru za voľačo stáli, tento nápoj sily, odvahy a lásky nebol cudzí ani im.

Medovina z baobabu

Ak zabudneme na bohov a spýtame sa vedy, odpovie nám, že medovinu ľudia poznali už v Afrike, pred 20 000 až 40 000 rokmi.

V sezóne sucha včely obsadzovali diery v baobaboch, a keď prišlo obdobie dažďov a med sa zmiešal s vodou a kvasinkami z prírody, zmes fermentovala a vznikol prvý alkoholický nápoj na svete.

Ľudia neskôr preniesli včely so sebou na iné kontinenty, a doniesli si aj kvasinky – tie sa potom začali používať na kvasenie vína aj piva.

Medové týždne sú odvodené od medoviny

Medovina bola obľúbeným nápojom kráľovských dvorov a šlachty, znakom hojnosti a prosperity.V čase stredoveku vznikol aj výraz medové týždne (honeymoon, lune de miel).

Medovina sa dávala ako svadobný dar mladomanželom tak, aby jej mali dosť na celý mesiac po svadbe.

Mladomanželia mali piť medovinu každý deň, aby zabezpečili svojej rodine plodnosť a hojnosť. Ak sa do roka mladým narodil chlapček, dostal medovinár štedrú odmenu.

Urbanizácia znamenala menej medu

Medovina mala tradíciu výroby v Číne, Indii aj v Európe. S urbanizáciou však med postupne ustupoval, a napríklad v Európe ho takmer úplne nahradil nový dovoz – cukrová trstina. Med prežíval iba v kláštoroch, kde mnísi chovali včely.

Ďalšou ranou pre medovinu bol nový, industriálny spôsob extrakcie medu. Kým predtým sa med z plástov dostával najmä prostredníctvom teplej vody (a z vody a zvyškov medu potom vznikla medovina), nový mechanický systém nezanechával pri extrakcii medu takmer žiadne zvyšky a medovina začala okolo roku 1800 ešte viac ustupovať.

Dnes medovina zažíva veľký boom

Posledných dvadsať rokov sa medovina opäť vracia do centra záujmu. Surovina na jej výrobu vzniká ešte ekologickejšie ako pivo alebo víno.

Na med nepotrebujete žiadne ťažké poľnohospodárske mechanizmy, iba starostlivosť včelárov. Včely navyše dodávajú okolitej prírode rovnováhu a opeľujú každé tretie sústo, ktoré jeme.

Včelárstvo začína byť populárne aj v mestách, nielen na vidieku. Po svete vznikajú kluby mestského včelárenia, a aj vo veľkých metropolách ako je New York či Londýn nájdete na mnohých strechách včelie úle.

Ešte krátko o včelách a Smoleniciach

Včelovina sa vyrába na úpätí Malých Karpát, v Smoleniciach. Neďaleko odtiaľto, v Naháči, boli položené aj základy moderného slovenského včelárstva.

Juraj Fándly tu v rokoch 1801 až 1802 napísal dve knihy o včelách – Slovenskí včelár a O úhoroch ai včelách rozmlúváňí.

Včelovina sa vyrába tak ako kedysi – základom je med, voda a kvasinky.

Objednajte si Včelovinu online

alebo si pozrite kde Včelovinu kúpiť